По повод Деня на българската община, който се отбелязва на 12 октомври, ръководството и служителите на община Разград отдадоха почит пред делото и личността на първия разградски кмет след Освобождението - Георги Попов.
Пловдивска област и латвийският район Резекне подготвят сътрудничество в областта на културата, туризма, образоването и икономиката. Това стана известно на среща на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с ръководителя на района Ерика Тейрумниека. Нейната визита цели да създаде активни връзки с аграрни райони в България, съобщиха от Областнатс администрация Пловдив.
„Двете области имат доста общи характеристики. Бъдещият им напредък е тясно свързан с развитие на икономическите зони чрез привличането на индустрии с висока добавена стойност и развитието на аграрния сектор и хранително-вкусовата промишленост“, коментира проф. Янчева, цитирана от областната администрация. Според областният управител България и Латвия са партньори в ЕС и НАТО и споделят общи ценности, затова биха могли да си сътрудничат в редица области.
Христина Янчева е предложила
От 19 до 22 ноември 2024 г. на посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Република Полша вицеадмирал Ярослав Земянски, съобщиха от Щаба на флота в крайморския град.
На 20 ноември пред сградата на Адмиралтейството гостът беше посрещнат с тържествена церемония от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на България.
По време на разговорите в Командването на Военноморските сили вицеадмирал Земянски беше запознат с мисията, задачите, състава и проектите за развитие на българските Военноморски сили. Бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, набелязани насоките за развитие и перспективите на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, допълват от Щаба на флота.
След това вицеадмирал Земянски се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Венец пред паметната му плоча, поставена пред Етнографския музей, поднесоха кметът Добрин Добрев и зам.-председателят на Общинския съвет Стоян Ненчев. Цветя пред мемориалния знак положиха и общински служители. Почитта си към първия кмет на Разград присъстващите изразиха и с минута мълчание.
Директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова посочи , че Георги Попов е личност, за която можем определено да кажем, че поставя началото на разградската модерност. „Той е човек, който може да определим като модел на първостроителите на модерна България. Неговият принос в обществения живот на региона е голям“, отбеляза Тодорова. Тя припомни, че по повод Деня на българската община миналата година разградският музей представи в изложба документи, писма, снимки и книги на Георги Попов – първия кмет на Разград след Освобождението.
Капитаните на волейболните отбори, които участват в 15-ото издание на Ученическа волейболна лига, подариха на кмета на община Разград Добрин Добрев статуетка на древногръцката богиня на победата Нике. С този жест младите хора му благодариха за подкрепата в организацията на състезанието, съобщиха от общинската администрация.
Волейболистите се срещнаха с градоначалника заедно с председателя на волейболния клуб „Лудогорец“ Иван Ганчев и председателя на Спортен клуб “Спорт за всички“ Здравко Душков. Младите хора връчиха на кмета и молба-призив да могат да проведат финалните срещи от следващо издание на турнира в обновената спортна зала „Абритус“ поради засиления зрителски интерес. От общината допълниха, че досега турнирът се провеждаше в спортната зала на Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Екзарх Йосиф“. Турнирът е о
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
В Сингапур понастоящем живеят около 250 български граждани – най-голямата българска общност в региона на Югоизточна Азия, посочва информация на отдел "Справочна" на . Българите в Сингапур са предимно високообразовани специалисти, работещи във финансови и инженерни компании, музиканти, студенти и др. Сред перспективните сфери за засилване на сътрудничеството със Сингапур са търговията, инвестициите, информационните технологии и дигитализацията, научният обмен.
Има политическа воля да работим заедно, каза вчера пред журналисти държавният глава Румен Радев след срещите си с президента на Сингапур Тарман Шанмугаратнам и с министър-председателя Лорънс Уонг. Президентът
Пожарът в завода за производство на алуминиеви автомобилни части „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД не се е отразил на качеството на атмосферния въздух в Русе и съседните населени места. Това съобщи Рени Петрова, главен експерт "връзки с обществеността" на екоинспекцията в крайдунавския град.
Тя добави, че това се потвърждава от данните от пунктовете за автоматичен непрекъснат контрол в Русе, както и от този за собствен мониторинг на площадката на завода по време на и след инцидента на 21 ноември.
По данни от станциите, които измерват и метеорологични параметри след 3:00 ч. на 21 ноември, скоростта на вятъра в Русе е била над 70 км/ч, с посока запад-северозапад, което е подпомогнало разсейването на димните газове, причинени от пожара.
Операторът е във връзка с контролния орган по отношение спазването на сроковете на дадените от екоинспек
В Търговищко е задържан мъж застрелял благороден елен без да има съответното надлежно разрешение. Тялото на животното е намерено на 17 ноември около 15:30 часа в местността „Мешенлика“ край село Братово. Сигнал за инцидента е получен на тел. 112, информират от Областната дирекция (ОД) на МВР.
В резултат на започнали след получаване на сигнала в РУ-Търговище бързи издирвателни и процесуално-следствени действия служители на управлението са установили извършителя на деянието. Това е 20-годишен мъж от омуртагското село Горна Хубавка.
Установено е, че за времето от 13 до 17 часа с регистриран на негово име ловен автомат „Импала плюс“ е отстрелял животното, без да притежава необходимото разрешително. Ловното оръжие е законно притежавано от него, а отстрелът е станал по време на ловен излет за диви свине, посочва говорителят на дирекция
Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.
„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.
Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния